Asaf Çiyiltepe

Sanatçı Derya Yılmaz Özşen
Yapım Tarihi 2008
Boyutu 61 cm.
Tekniği Bronz Döküm

Asaf Çiyiltepe

Asaf Çiyiltepe, (d. 1 Ocak 1934, İstanbul – ö. 7 Haziran 1967) Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) kurucusu, tiyatro sanatçısı ve şairdir. Galatasaray Lisesi mezunudur.

Şiirleriyle, İkinci Yeni Akımı içinde yer aldı. Şiir ve yazıları, Yenilik, Mavi, Yeditepe gibi dönemin önemli dergilerinde yayımlandı. 1957’de Yunus Nadi Ödülleri’nde En İyi Şiir ödülünü aldı.

Daha çok tiyatro çalışmalarıyla tanındı, ilerici tiyatro hareketinin öncülerinden biri oldu. Yurt içinde Cep Tiyatrosu, yurt dışında Fransız Milli Halk Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra, 1960’ta İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.

1962’de Arena Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Dormen Tiyatrosu gibi topluluklarda çalıştı. 1963 yılında ise, Arena Tiyatrosu’nun devamı niteliğinde olan Ankara Sanat Tiyatrosu’nu kurdu. Burada, Godot’yu Beklerken, Ölü Canlar, Sultan Gelin, Arturo-Ui’nin Önlenebilir Yükselişi gibi oyunlar sahneye koydu, kimi oyunlarda da rol aldı. 1967’de ise, yine Ankara Sanat Tiyatrosu‘nda Orhan Kemal’in 72. Koğuş adlı oyununu sahneledi. Oyun, Sanatsevenler Derneğince yılın en iyi oyunu seçildi.

Çiyiltepe’nin oyundaki rejisi de, çeşitli övgüler aldı. Ancak Çiyiltepe, oyunun üç sezon boyunca sahnelenerek 140 bin kişi civarındaki seyirciyle buluştuğunu göremeyerek, bir turne seyahati sırasında geçirdiği trafik kazasında öldü.