Beklan Algan

Sanatçı Gülsüm Ergezer
Yapım Tarihi 2012
Boyutu 61 cm.
Tekniği Bronz Döküm

Beklan Algan

Beklan Algan, (d. 31 Mart 1933, Erzurum – ö. 27 Eylül 2010), tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar ve yönetmendir.

1933 yılında Erzurum’da doğdu. Robert Koleji’ni bitirdikten sonra Ayla Algan ile evlendi.

Maden Mühendisliği eğitimi için gittiği Amerika’da eşi Ayla Algan ile birlikte Actor’s Repertuary Theatre ve New York Actor Studio sahne eğitimi alan sanatçı, tiyatro eğitimi de aldı. Amerika’da birçok oyunda profesyonel olarak oynadı. 1961 yılında Türkiye’ye dönünce Şehir Tiyatroları’na girdi. 1964 yılında “Karanlıkta Uyananlar” adlı film ile sinemada yer aldı. “İstanbul Macerası”, “Karanfilli Kadın”, “Kız Kulesi Âşıkları”‘ gibi filmler çevirdi.

1966’da Muhsin Ertuğrul’un kurumdan istifası üzerine onunla birlikte Şehir Tiyatroları’ndan ayrıldı ve Muhsin Ertuğrul’un önderliğinde kurulan Language and Culture Center (LCC) Tiyatro Bölümü’nü yönetti. 1970 yılında Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi’ni kurdu. Bir süre sonra Şehir Tiyatroları’na tekrar girerek yönetmenlik yaptı, Tepebaşı Deneme Sahnesi’nin kurulmasına katkıda bulundu. 1980’de Berlin’e gitti, Schaubühne Tiyatrosu’nda dört yıl boyunca Tuncel Kurtiz, Şener Şen, Macit Koper gibi sanatçılarla işçi tiyatrosu yaptı. 1984 yılında kimi meslektaşlarıyla Bilsak Tiyatro Atölyesi’ni kurdu. 1988 yılında Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Gencay Gürün’ün daveti üzerine Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven ile birlikte Şehir Tiyatrosu bünyesinde bulunan Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın (TAL) başına geçerek genç oyuncuları yetiştirme görevini üstlendi. 2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Tiyatro alanında “İlhan İskender Armağanı” gibi birçok ödül kazandı. Bazı oyunlar yazdı ve sahneledi. Eğitim çalışmalarının yanı sıra “Laboratuvar’dan Prodüksiyon’a ve Prodüksiyon’dan Laboratuvar’a” ve “Geleneksel Tiyatro’dan Çağdaş Tiyatro’ya” konulu araştırmalarını sürdürdü.

Sevi Algan adında bir kızı olan Algan lösemi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.