Mücap Ofluoğlu

Sanatçı Tufan Yücedağ
Yapım Tarihi 2012
Boyutu 55 cm.
Tekniği Bronz Döküm

Mücap Ofluoğlu

Mücap Ofluoğlu, (d. 4 Kasım 1923, İstanbul – ö. 11 Aralık 2012, İstanbul) tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve yazardır.

Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu. Sanat yaşamına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’nde atıldı. Oradan Dram ve Komedi Bölümleri’ne geçti. 1943 yılında tiyatronun yanı sıra “Dertli Pınar” filmiyle sinema oyunculuğuna başladı, 1946’da Jül Sezar oyunu ile İstanbul Şehir Tiyatroları Büyük Oyunları’na geçti. Sabahattin Ali’nin 25 Kasım 1946 tarihinde yayına başlayan siyasi mizah gazetesi Marko Paşa’nın yazar kadrosunda yer aldı. 17 Mart 1947 tarihli 16. ve 17. sayılarda (1. seri) Marko Paşa’nın sahibi ve yazı işleri müdürü oldu.

İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatrosu, Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu gibi topluluklarda yer alan sanatçı, bir dönem Suzan Ustan ile birlikte kendi tiyatrosunu kurarak, iki kişilik Kaktüs Çiçeği oyununu sahneledi. Moliere’in Hastalık Hastası adlı oyununu Türkiye’de ilk kez sahneye koydu. Tiyatro oyuncusu olarak şöhretini, Şehir Tiyatroları’nda oynadığı ‘Cyrano de Bergerac’ rolü ile yaptı. Bunun yanı sıra 1940’lı yıllarda İpek Film Stüdyosu’ndan başlayarak, film seslendirmeleri yaptı. 1960’lı yıllarda Öztürk Serengil seslendirmeleri ile ün kazanan sanatçı, daha sonraki yıllarda Serengil’le arasının açılması nedeniyle, onun seslendirmesini yapmayı bıraktı. Tiyatro yönetmenliği de yapan sanatçı, 1983 yılında Tiyatroda 40. Yıl jübilesini yaptı. Sabahattin Ali’nin Marko Paşa mizah gazetesinde başlayan yazarlığı, yaşamının daha sonraki yıllarında da devam etti. Çeşitli gazete ve dergide yazarlığını sürdürdü. Şiir, anı, söyleşi gibi türlerde kitapları yayımlandı.