Muhsin Ertuğrul

Sanatçı Ömer Emre Yavuz
Yapım Tarihi 2005
Boyutu 45 cm.
Tekniği Bronz Döküm

Muhsin Ertuğrul

Muhsin Ertuğrul, (d. 28 Şubat 1892, İstanbul – ö. 29 Nisan 1979, İzmir) Türk sinema ve tiyatro sanatçısıdır.

Hem tiyatro hem de sinema alanında Türkiye’de ilk önemli katkıları gerçekleştiren Muhsin Ertuğrul (bazı kaynaklarda Ertuğrul Muhsin), 28 Şubat 1892’de İstanbul’da doğdu. Tefeyyüz Mektebi’nde, Topbaşı Rüştiyesi’nde, Mercan İdadisi’nde okudu. 1909’da Erenköy’deki Burhanettin Kumpanyası’nda Canon Doyle’in Sherlock Holmes oyununda Bob rolüyle ilk kez sahneye çıktı. Bu toplulukla birçok oyunda rol aldı. 1911’de tiyatro eğitimi için Paris’e gitti. Orada Comedie Française ve birçok Rus tiyatro topluluklarının oyunlarını izledi.

1913’te Bursa’da Millet Tiyatrosu adıyla İ. Galip Arcan, Behzat Hâki Butak ve Kemal Emin Bara ile kurduğu toplulukla çok sayıda yabancı oyunu sahneledi ve bu oyunlarda oynadı.

Aynı yıl Şehzadebaşı’nda Ertuğrul Sineması’nı açtı. Burada film gösterileri yanı sıra Karanlık İçinde Buse, Fener Bekçileri gibi oyunlar da sunuldu. Tekrar Paris’e giderek Jacques Copeau ve Andre Antoine’in Odeon Tiyatrosu’ndaki çalışmalarını izledi. 1914’te Dârü’l-bedâyi Osmani adıyla kurulan (daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları adını alacak olan kurum) Müzik ve Tiyatro Okulu’nun kuruluş çalışmalarında Reşat Rıdvan Bey ile Andre Antoine’a yardımcı oldu.

Aynı yıl açılan sınavla Dârü’l-bedâyi’ye yardımcı öğretmen olarak atandı. 1918’de Berlin’e giderek sinemayla tanıştı. 1919-1920’de kendi adına Berlin’de bir film şirketi kurdu ve Samson adlı filmi çekti. Diğer film şirketleri için de yönetmenlik yaptı. 1921’de İstanbul’a dönüp Dârü’l-bedâyi’ye yönetmen olarak katıldı. Uzun yıllar hem sinema hem de tiyatro oyunları yönetti.

1947’de kurulmakta olan Devlet Tiyatrosu’nu yönetmek üzere Ankara Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi’nin başına getirildi. Çeşitli aralıklarla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Şehir Tiyatroları Başrejisörlüğü görevini sürdürdü. Türk Tiyatrosunun batılı anlamda kurucusu olarak kabul edilen Muhsin Ertuğrul 1979’da İzmir’de vefat etti.